FotoExpedice Island - fotili jsme aktivní sopku Bárdarbunga

15. 9. 2014

Na Fotoexpedici Island 2014 se nám podařilo zúčastnit se výpravy malým letadlem (5 fotoreportérů) a fotografovat chrlící lávu! Bardarbunga se probudila v červnu pod největším evropským ledovcem Vatnajokull, od poloviny července jsou uzavřené přístupové cesty. První výbuch nastal 29.8., půl hodiny poté, co jsme přistáli na půdě Islandu...

FotoExpedice Island - fotili jsme aktivní sopku Bárdarbunga

Účastníci FotoExpedice: Helena Macenauerová, Pavlína Piťhová, Jaromír Kubizňák, Stanislav Daniš

V rámci Fotoexpedice Island 2014 s Fotoin­stitut.cz se nám podařilo zhotovit unikátní fotografie, vyfotografovat něco, co se v Čechách nepovede… totiž fontány tryskající lávy. Jak jsem se k nim dostali? Mezi focením ledových ker, vodopádů, barevných hor a dalších islandských zajímavostí se naše skupina dostala do malého letadla společně s německým kameramanem dokumentárních filmů a vyletěla směrem k ledovci Vatnajökull. Pod jeho ledovým příkrovem, místy mohutným až 1km, se ukrývá druhá nejvyšší islandská hora – sopka Bárdarbunga (2009 m.n.m), jejíž aktivita plní v posledních týdnech stránky novin.

Vulkanický systém Bárdarbungy, (190×25km), byl v minulosti hodně aktivní, v průběhu posledních tisíciletí soptil 26krát, poslední velká erupce však byla zaznamenána v roce 1910. Letošní nárůst aktivity a hrozba erupce v průběhu července vedly islandské úřady k uzávěru všech přístupových cest do oblasti ledovce Vatnajökull. Zlom v nárůstu aktivity nastal 16.8., kdy bylo v průběhu 1 dne zaznamenáno 2600 zemětřesení a riziko erupce se stalo velmi vysokým. Nakonec k výronu lávy na zemský povrch došlo až 29.8., asi půl hodiny po našem přistání na půdě ostrova. Překvapivě nikoliv v oblasti samotné sopky, ale v oblasti zlomu u Holuhraunu, asi 4km severně od okraje ledovce Vatnajökull. V tuto chvíli bylo rozhodnuto – jsme blízko a chceme fotografovat. Výrony lávy jsou pro nás středoevropany značně neobvyklým motivem.

K další erupci, která byla asi 50× silnější než první, došlo v neděli 31.8. a následující den bylo rozhodnuto – poletíme tam!

A tak jsme 2.9. v 15:30 nasedli do šestimístného letadla a vydali se nad pustým vnitrozemím Islandu, kolem vulkánů Askja a Herdubreid, až do oblasti erupce. Běžně se létá maximálně 5 km k místu erupce, ale my jsme letěli až 1,5 km! Po příletu na místo nebyl nikdo schopen promluvit. V užaslém tichu bylo slyšet jen cvakání závěrek našich fotoaparátů a pod námi se odehrávalo neuvěřitelné divadlo. V černé zemi byla patrná kouřící puklina, z jejíž části tryskaly oranžovo-červené gejzíry lávy, stříkající do výšky 70 – 100m. Horká láva odtékala z oblasti pukliny a hrnula se do okolí.

Fotografovali jsme otevřenými okénky letadélka, v silném větru bylo velmi obtížné udržet a zaostřit objektivy s dlouhým ohniskem, takže jsme byli nucení fotografovat extrémně krátkými expozičními časy, abychom zajistili pořízení ostrých snímků . Byl to velmi silný a velmi emotivní zážitek.

A jak to dopadlo? O další 2 dny později se objevila další erupce, puklina se rozšířila, kromě lávy došlo k výronu velkého množství sopečných plynů, takže i vědci byli z oblasti evakuováni a do oblasti se přestalo létat. Co k tomu říci? Byli jsme zkrátka ve správnou dobu na správném místě a situace jsme náležitě využili.

O snímky se samozřejmě podělíme i s vámi, takže posuďte sami…

Ale Island nejsou jenom sopky…

****

Více informací o FotoExpedici Island 4×4

V nejbližší době pořádáme tyto FotoExpedice:

Vysoké Tatry – krajina a architektura velehor, 28. 9. – 4. 10. 2014

Japonsko na podzim – to nejlepší z Honšú, místa a tradice, 1. 11. – 15. 11. 2014

www.FotoInstitut.cz

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

  • Tenhle víkend ve mně bude ještě dlouho doznívat a myslím, že si ho budu pamatovat navždycky. Ještě jednou děkuju Robertovi, který je prostě úžasný, všem z FotoInstitutu za organizaci tohoto workshopu a skvělé zázemí a ostatním účastníkům za neopakovatelnou atmosféru

  • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

  • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

  • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

  • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

  • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

  • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

  • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

  • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

  • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

  • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů