(+420) 731 529 710
  +420 224 310 822
 

Vítězné fotografie Czech Nature Photo - pilotní ročník

4. 10. 2017

Dne 21.9. 2017 byly v Czech Photo Centre vyhlášeny finální výsledky soutěže Czech Nature Photo. Fotografií pilotního ročníku se stal snímek Stanislava Macíka "V očekávání noci". Dalšími vítězi jsou Jiří Hřebíček, Rostislav Štefánek, Petr Bambousek, Jan Bainar, Zdeněk Dvořák a Roman Šimek.

Vítězné fotografie Czech Nature Photo - pilotní ročník

Ve čtvrtek 21.9. 2017 byly v Czech Photo Centre vyhlášeny finální výsledky pilotního ročníku soutěže Czech Nature Photo ( CzechPressPho­to.cz ).

Fotografií roku se stal snímek Stanislava Macíka „V očekávání noci.“ Ten rovněž uspěl v kategorii Savci. Dalšími vítězi hlavních kategorií se stali Jiří Hřebíček, Rostislav Štefánek, Petr Bambousek, Jan Bainar, Zdeněk Dvořák a Roman Šimek.

Porota ve složení: fotografové živé přírody Michal Krause a Rostislav Stach, Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a Miroslav Bobek, ředitel pražské ZOO vybírala ze 467 soutěžících, kteří zaslali 3140 snímků v období od 5. dubna do 14. května letošního roku.

Zeptali jsme se Romana Šimka, jednoho z vítězů a také absolventa rekvalifikačního studia ve FotoInstitut.cz, co mu soutěž přinesla: 

„Možnost zaslat svou fotografii do soutěže Czech Nature Photo pomůže fotografům porovnat svůj snímek s fotografiemi os­tatních, a to i velmi úspěšných fotografů. Dalším důležitým aspektem této soutěže je získání inspirace pro svou další vlastní tvorbu. Jako hlavní přínos Czech Nature Photo ale považuji přiblížení snímků fotografů zvířat širší veřejnosti, stejně jako vytváření základny „nature“ fotografů. Nepochybuji o dalším zdárném vývoji Czech Nature Photo i stále se rozšiřující základně fotografů zvířat.“

1) Savci (volně žijící)


Stanislav Macík „V očekávání noci…“

Skupinky kaloňů druhu Rousettus aegyptiacus se právě probouzejí… 

Senegal, Mbos

2) Ptáci (volně žijící)


Jiří Hřebíček „Racek.“ 

Racek zachycen při odletu z temné hladiny norského fjordu. 

Norsko, Lauvsnes

3) Plazi, obojživelníci a podvodní život (volně žijící)


Rostislav Štefánek „Jarní romance Ropuchy obecné.“

Naše největší žába Ropucha obecná proplétá řetězce svých vajíček nejčastěji mezi zaplavenou trávu, kořeny a spadlé větve. Vytváří tak zajímavé podvodní pavučiny. 

Česká republika, Jakartovice

4) Bezobratlí (hmyz, korýši, měkkýši a další volně žijící)


Petr Bambousek „Gasteracantha.“ 

Křižáci rodu Gasteracantha patří k nejatraktivnějším pavoukům na Borneu. Jejich trnité tělo snadno upoutá pozornost, díky níž lze sledovat, jak si opravují pavučinu po úspěšném lovu. 

Malajsie, Sepilok.

5) Český les


Jan Bainar „Zmrzlé stromy.“

Teploty kolem nuly, vítr a nízká oblačnost zanechaly na stromech úžasnou námrazu. 

Česká republika, Trojanovice

6) České zemědělství a venkov


Zdeněk Dvořák "Když voda vře… "

Snímek z ranního zátahu při výlovu kaprů na Zámeckém rybníce v Jaroslavicích. 

Česká republika, Jaroslavice, Mlýnská

7) Zvířata v lidské péči


Roman Šimek „Gorila Richard“

ZOO Praha. Česká republika, Praha

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

  • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

  • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

  • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

  • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

  • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

  • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

  • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

  • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

  • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

  • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů