(+420) 731 529 710
  +420 224 310 822
 

Vítězné fotografie soutěže "Lidé a země" (12.10.-12.12.)

10. 1. 2018

Soutěž na téma "Lidé a země" probíhala na galerii od 12.10. do 12.12. Partnerem soutěže byla společnost Fomei (https://www.fomei.com), která věnovala třem vítězům ceny.

Podívejte se na galerii vítězných fotografií a přečtěte si rozhovor s vítězi v dnešním článku.

Vítězné fotografie soutěže "Lidé a země" (12.10.-12.12.)

Ze všech došlých soutěžních fotografií na téma „Lidé a země“ vybrali přímo naši čtenáři deset nejlepších, které najdete v článku i s odpověďmi autorů na naše zvídavé dotazy ohledně vzniku fotografie či použité techniky. Všichni soutěžící obdrží poukazy od Fomei (https://www.fomei.com).

Právě teď můžete soutěžit ve fotosoutěži „Zimní krajina“, která trvá do 12. 2. 2018: https://www.fotoaparat.cz/…galerie/187/

1. – 2. místo – Pavel Hůza: Sourozenci

O fotografii: Jed­na z mnoha fotografií dětí v horách v oblasti Sapa, severní Vietnam. 

Technika: Foto­grafováno kompaktem Panasonic DMC-LX3

Nejraději fotím při mnoha cestách především krajinu a lidi.

1. – 2. místo – Silva88: Masajka

O fotografii: Obě fotografie jsem nafotil v jedné masajské vesnici, kde jsem 3 týdny s domorodci bydlel. Fotím téměř 40 let a moji srdeční záležitosti je focení zvířat ve volné přírodě, ale taky makro, hlavně hmyz. Ale také příroda krajina a lidé. K fotografiím mám příběhů spoustu, vždyť jsem tam trávil 3× čtvrt roku a udělal několik expedicí do Keni a Tanzánie.

Technika: Canon 5D Mark II

3. místo – čumáčková: Na konci Evropy – ostrov Faial

O fotografii: Vždyc­ky jsem toužila podívat se na ty „tajuplné ostrovy“, kde vzniká počasí pro celou Evropu. Tajuplnost byla každodenně udržovaná hlášením v rozhlase o „tlakové níži nad Azorskými ostrovy“. Uplynulo desetiletí a moje cestovatelské srdce mi letos v září zavedlo na Azory, abych prozkoumala alespoň čtyři z devíti ostrovů. Fotografie vznikla brzy ráno na krásné černé pláži na ostrově Faial, odkud je ničím nerušený pohled na ostrov Pico se stejnojmennou sopkou.

Samotný vznik názvu fotografie pramení z toho, že ostrov Faial je považován za nejzápadnější bod Evropy, protože vzdálenější ostrovy už leží na Severoamerické des­ce. 

Při svých cestách se snažím zachytit nevšední pohledy na celkem běžné věci.

Technika: Techni­ka pro pořízení snímku byl Canon EOS 5D MarkII a objektiv Sigma „rybí oko“.

4. místo – Fotograf Jakub Mertl: Čas

O fotografii: Jed­nou za čas chodíme se ženou a našim synem Štěpánem na dobrovolnické odpoledne do domova důchodců Koutkova ve městě Třebíč. Dobrovolnici tomu říkáme stylově ,,Dobroodpo,, je to čas, kdy se dobré duše sejdou se seniory obvykle v přízemní kavárně tamního pečovatelského domova a prostě spolu kecají o životě, sdělují si různé zážitky, radosti a třeba také životní zkušenosti prověřené časem, není nic přínosnějšího pro mladého člověka než si vyslechnout názor moudrého člověka, který už není ovlivněn masou a medii. 

Měli byste vidět, jak jsou šťastní, když se můžou rozpovídat, častokrát jsou senioři bohužel sami, bez rodiny, někteří mají těžké osudy, někdy se na ně rodina vybodne a to je pak cítit i v samotném prostoru. Tak jako pán na fotografii, zřejmě čeká. Čeká na rodinu? Čeká? … 

Technika: Nikon D750 85mm F1.8 – přirozené světlo

Poslední dobou nejvíce fotím architekturu mého rodného města, kterou se poté v postprodukci snažím dostat do doby, aby dobově zapadala. Například retušuji všechny moderní prvky, satelity, okna, silnice, auta, lidi .. a doplňuji to zpět o historické detaily. 

5. místo – Martina D: Ahasvér

O fotografii: Foceno v Kerkyře.
 

Technika: Nikon D70

Ráda fotím krajinu.

6. – 7. místo – Ivuš: Děti místních indiánů – Ekvádor

O fotografii: Zrov­na k téhle fotce toho moc zajímavého není, na cestě směrem k laguně Quilotoa jsme viděli tyto děti. Zastavili jsme a já jsem se snažila s dětmi navázat kontakt, což nebyl problém. Ani se mi od nich nechtělo odjet, jejich švitoření a úsměvy a čistá radost ze života (i když byly evidentně chudé) byl krásný zážitek. Dostaly pár lízátek a jejich smutné pohledy při odjezdu jsem ještě dlouho viděla. 

Technika: Canon 5D Mark III a objektiv Canon EF 300mm f/2.8L IS USM

Nejraději fotím divoká zvířata a ptáky nejen v ČR, ale i ve světě. Ráda fotím děti v jejich přirozeném prostředí, jejich city a výrazy.

6. – 7. místo – Silva88: Masajka

8. – 10. místo – MarcoPolo: Babička z Kolumbie

O fotografii: Fo­tografie vznikla tak, že jsem hledal přespání při své cestě na koloběžce, se kterou jsem přejel Jižní Ameriku. Každý den jsem hledal ubytování, buď u nějaké rodiny, a nebo prostě venku pod širákem. V tomto případě se na mě hezky usmála tato babička, které je 88 let, a nechala mne u sebe doma přespat. 

Technika: Na svých cestách používám techniku Fujifilm XT-10 objektiv 18–55 pro mě asi nejlepší fotoaparát na cestování.

Nejčastěji fotím všechno, krajiny, lidi, ulici, prostě to, co na mě nějakým způsobem zapůsobí, a to pak chci předat i lidem, tu atmosféru. 

8. – 10. místo – Dana Smržová: Každodenní chléb

O fotografii: Jak už to tak bývá, to, čeho je v dané zemi nejvíce, toho fotíte nejméně. Tak to bylo i s banánovými plantážemi v Ekvádoru. Nakonec jsem zjistila, že z této země mám jen asi tři fotky s touto tematikou. Jedna z nich je právě „Každodenní chléb“, což je pravda. Udržovat plantáže je nesmírná dřina, stále se musí prohlubovat koryta s přívodem vody. To právě šel dělat muž na fotce. Dnes už vím, že to není jen tak, pochutnat si na této exotické pochutině. Vždy vzpomenu na tu řadu upracovaných lidiček, tam kdesi v plantáži a patří jim můj dík. 
 

Technika: Foceno Canonem EOS 350D – zapařené prostředí „jihoamerické prádelny“, proto jsem zvolila převod do BW.

8. – 10. místo – Moni Sandrová: Stařenka

Zapojte se také do naší dvouměsíční soutěže – nyní téma „Zimní krajina“, které trvá do 12.2.2018: 
https://www.fotoaparat.cz/…galerie/187/

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

  • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

  • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

  • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

  • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

  • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

  • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

  • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

  • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

  • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

  • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů