(+420) 731 529 710
  +420 224 310 822
 

Výstava JAPONSKO A MALÝ TIBET od 15. ledna ve FotoŠkoda

13. 1. 2018

Zveme vás do FotoŠkoda v pondělí 15. ledna 17:00 na vernisáž výstavy "Japonsko a Malý Tibet". Součástí jsou fotografie pořízené během fotoexpedic s FotoInstitut.cz. Výstava trvá do 28.1.2018 a koná se v Minigalerii Centrum FotoŠkoda. 

Výstava JAPONSKO A MALÝ TIBET od 15. ledna ve FotoŠkoda

Milí kolegové,

srdečně vás zveme v pondělí 15. ledna v 17hodin na vernisáž výsta­vy „Japonsko a Malý Tibet“ našich fotografií z FotoExpedic 2017 v Miniga­leriii Centrum FotoŠkoda, Vodičkova 37, Praha 1.

Výstavu pořádá FotoAparát.cz a FotoInstitut.cz­. Výstava fotografií nabízí záběry z asijských zemí Ladakhu, Japonska, Bhútánu a Sikiimu, kam se v roce 2017 vydali účastníci fotoexpedic pořádaných FotoInstitut.cz a FotoAparát.cz pod vedením Heleny a Andreje Macenauerových. I když tyto země spolu nesousedí, spojuje je buddhismus, unikátní kultura, pokora, tradice.

Ladakh je vysokohorská oblast přezdívaná „Malý Tibet“. Zdejší krajina, zvířata, pokorní lidé žijící v náročných horských podmínkách jsou pro nás fotografy odměnou. Pohybujete se však v nadmořské výšce nad 3500 metrů a rovněž tak trochu na horké půdě. Ladakh totiž sousedí s Čínou a Pákistánem a patří do „nepokojného“ regionu Džammú a Kašmír. A tak se tu potkáváte s vysokou koncentrací vojenských základen, také kontroly na letišti jsou přísnější než obvykle a v pohraničí potřebujete většinou zvláštní povolení.

Ladakh leží na severu Indie, je obklopen nejvyšším pohořím světa Himálají, přejíždíte tu velké množství vysokohorských sedel. Například dostat se do údolí Nubra, kde na písečné poušti obklopené sedmitisícovkami Karákorám potkáte velbloudy, znamená překonat nejvyšší motorové sedlo na světě “Khardung La” (5 359 m), navíc po nezpevněné silnici.

Japonsko je země, která vám učaruje. Je plná kontrastů a záhad a to jí dělá i jednu z nejtajuplnějšich zemí na světě. Pro fotografa jsou asi největším lákadlem věhlasné japonské zahrady, zvlášť ty zenové, meditační. Japonsko navštěvujeme každý rok. Na jaře když kvetou sakury a Japonci oslavují “Hanami”. Na podzim se zase všude červenají javory. Místní lidé jsou tu vlídní, nebrání se fotografování. 

Zážitkem je pobyt v tradičním ryokanu se snídaní a japonskou večeří nebo cestování šin­kanzeny, jejichž rychlost dosahuje až 300 km za hodinu.

Z Ladakhu, Japonska, Bhútánu a Sikkimu účastníci společně poskládali mozaiku svých nejlepších fotografií. Na vystavených snímcích můžete vidět krásy přírody, fauny, horských masivů, pouští a známých monumentů, ale i unikátní záběry z míst, kam se se svými objektivy vypravili. Nej­důležitější pro fotografa je umět vnímat světlo, jak se mění během dne i noci. A právě „světlo“ je tím hlavním pojítkem vystavených fotografií.

Seznam autorů: Petr Macenauer, Jakub Heberlein, Vendula Hurtová, Dagmar Kopecká, Marta Kovářová, Pavla Piťhová, Marta Plášilová, Renata Rahmová, Alena Hynštová, Jaromír Kubizňák, Taťána Kopčilová, Ivana Chlapovičová, Tomáš Sysel, Simona Ladyvirová, Ludmila Filipová, Helena Macenauerová


Vernisáž výstavy proběhne 15. ledna od 17:00 v prostorách Minigalerie Centrum FotoŠkoda.

Výstava trvá do 28.1.2018

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

  • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

  • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

  • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

  • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

  • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

  • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

  • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

  • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

  • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

  • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů