(+420) 731 529 710
  +420 224 310 822
 

Fotoexpedice Skotsko 2018 s FotoInstitut.cz

12. 9. 2018

Byla to moje pátá fotoexpedice s Fotoinstitutem a nadělil jsem si ji k narozeninám. Vyhovuje mi styl, jakým jsou expedice organizovány, vyhovuje mi dobrá a máločetná parta a mám rád atmosféru, kdy se spolupráce při fotografování (…hele, tam je pěkný šutr pod břízkou…) mísí s lehkým humorem. Během expedice do Skotska na jaře 2018 se má očekávání naplnila beze zbytku, a tak mi dovolte si tuto akci připomenout a podělit se s vámi o několik fotografií.

Fotoexpedice Skotsko 2018 s FotoInstitut.cz

Začali jsme naostro hned ve večerních hodinách po příletu do Edinburgu. Naším prvním cílem byl most Forth Bridge, který je nejstarším ocelovým mostem v Británii a je také podle toho pěkně předimenzovaný. Rozpětí oblouků je 521 metrů, a když stojíte pod ním, nemůžete jeho kolosálním rozměrům ani uvěřit.

Obr. 1 Forth Bridge

Mostů nejrůznějších velikostí, tvarů, konstrukcí a užitné hodnoty jsme viděli spousty a pro technicky zaměřené typy to byla lahůdka. Do Skotska se však jezdí převážně za přírodou, případně na hrady a na další historická místa. A i když se pohybujete relativně rychle z místa na místo, nemáte šanci všechno stihnout. Už rozumím těm, kteří se sem vrací pravidelně a i přes obvykle nepříznivé povětrnostní podmínky tu tráví celé měsíce a užívají si místních krás.

Naše expedice na to měla jen 9 dní a 8 nocí. Na druhou stranu nám k tomu jako bonus po celou dobu přálo počasí. S výjimkou asi dvou hodin, kdy opravdu lilo, jsme si buď užívali dramatického nebe s různými druhy mraků nebo vyloženě letního počasí s fotogenickými obláčky jako z pohlednice.

Naše druhá zastávka byla v městečku St. Andrews, známým historickým místem a univerzitním centrem. Nachází se zde řada pamětihodností od zříceniny svého času největší katedrály na ostrovech, přes známou universitu až po nejstarší golfové hřiště na světě nebo cukrárnu, kde se seznámili William a Kate…

Připomeňme si kolébku golfu touto fotografií.

Obr. 2 Golf v St. Andrews

Naše další cesta vedla už mimo hlavní civilizaci, do oblasti Highlands zvané Glen Coe. Toto pohoří bylo formováno ledovci a je charakteristické symetrickými tvary údolí. Naleznete zde spoustu fotografických motivů, a i když se moc snažíte, stejně nic originálního nevymyslíte, protože to už někdo před vámi určitě nafotil. Ale to bohužel platí téměř o všem, co nás ještě čekalo. Nicméně o tom to přece není. Udělat vlastní fotku, dýchat místní vzduch, promočit si vlastní boty ve vřesovišti a nakonec to někde ukázat nebo zveřejnit i s vlastními chybami, to je ten správný motiv pro fotografa.

Obr. 3 Glencoe

Podobných snímků bychom si mohli ukázat mnoho, ale naše cesta vedla neúprosně dál na severozápad k ostrovu Skye. Cestou jsme stihli ještě několik krajinek s dramatickou oblohou nebo scenérií u soustavy jezírek, kde se krásně fotili odrazovky.

Obr. 4 Jezero se stromkem

Obr. 5 Odrazka

Posledním místem před Skye byl známý hrad Eilean Donan Castle, ikonické místo, které nelze minout. Zde jsme strávili celý večer a záběrům hradu v zapadajícím slunci bychom mohli věnovat celý článek. Ale to by byla škoda, další vrcholy nás ještě čekaly.

Obr. 6 Eilean Donan Castle

Na ostrov Skye se dostane, jak jinak, než přes most. Tentokrát to není žádný unikát, ale nezbytnost, kterou si vynutil rostoucí turistický ruch a ekonomický rozmach největšího ostrova Hebridského souostroví. Most byl dokončen až v roce 1995.

Ostrov Skye je úžasné místo, kde lze nalézt snad všechny typy krajiny na relativně malém plácku a kde by bylo možno strávit týdny hledáním ideální kompozice při tom správném počasí. Správné kompozice jsou však již mnohokrát nalezeny, a pokud si je předem vyhledáte někde na webu nebo vám je někdo poradí, stačí mít kliku na počasí. A to jsme naštěstí měli.

Mezi hlavní atrakce ostrova patří např. Old Man of Storr. Kdo ho ještě neviděl alespoň na obrázku? Pro mě, jako účastníka expedice a autora výše uvedené „originální“ fotky, má snímek ještě cenu připomínky větru, spíše vichřice, která nás provázela po celou dobu nesnadného výstupu po mokrých a zablácených kamenech až na stanoviště, kde nebylo možno postavit stativ a každý poryv znamenal dva kroky zpět nebo do strany.

Obr. 7 Old Man of Storr

Další ikona ostrova Skye – poněkud odlehlý Nest Point – nejzápadnější bod ostrova. Každý ho viděl, každý o něm slyšel. Ne každému však přitom fičel od moře vítr do pravého ucha a nohy měl přitom v rozmáčené půdě, kde každé uklouznutí znamená definitivní změnu barvy oblečení na temně hnědou. 

Obr. 8 Nest Point

Dalším vyhledávaným místem je malá vesnička Elgol na jihovýchodním pobřeží ostrova. Za zálivem pak vyčuhují Culling Hills. Snovou atmosféru pak stačí dotvořit dlouhým časem (30 s) a další snímek veleznámého místa je na světě. Stále však platí stejné, jedna věc je fotka, druhá věc je ji zažít a do paměti si vrýt šplouchající vodu, hučení větru a moře kamení porostlého buď chaluhami nebo korýši.

Obr. 9 Elgol

Sliboval jsem mosty, a tak ještě jeden přidávám. Opět v kombinaci s delším časem (0,5 s) a dramatickou oblohou. Fotili jsme ho ze všech světových stran a různým způsobem, ale nepodařilo se najít místo, odkud by byl vyloženě ošklivý. Každý pohled má své kouzlo a jako vždy záleží na vlastní preferenci. Zde jsem na památku ponechal vpravo dva členy výpravy, japonskou turistku jsem si dovolil vymazat.

Obr. 10 Most (jméno neznám)

Cestou zpět jsme zamířili k jezeru Loch Ness s úchvatným hradem Urquharta, dalšími pamětihodnosti skotské vysočiny. V rámci jednoho článku nelze ukázat zdaleka vše, co bylo předmětem našeho fotografického zájmu, dokonce ani vše, co lze označit jako charakteristické obrázky Skotska, které mohli pořídit členové expedice. Dovoluji si proto ukázat dva snímky, které v žádné galerii pravděpodobně nenaleznete. Na prvním snímku je ranní scéna z jezera Loch Ness, která vypadá jako hřbitov starých lodí, byť jsou z nich na první pohled nepoužitelné jen dvě.


Obr. 11 Ráno na Loch Ness

Večer před návratem domů jsme strávili v Edinburgu. Určitě by stál za více dní a trochu více klidu. Závěrečný snímek je západ slunce nad Edinburgem, foceno před hradem jako jeden z mých posledních záběrů v rámci expedice.

Obr.12 Západ slunce.

Během expedice jsem závěrku svého Nikon D7500 spustil cca 2500×, řada snímků však byla sejmuta s expozičním braketingem, několik záběrů jsou panoramata a mnoho snímků bylo pořízeno sériovým snímáním. Výsledné fotografie jako obvykle použiji pro fotoknihu, kalendář a prezentace pro blízké a kamarády.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Pokud by někdo měl zájem shlédnout širší prezentaci mých fotografií ze Skotska, bude příležitost na podzimním Setkání fotografů, které se bude konat 24.11.2018 jako vždy v KC Zahrada v Malenické ulici v Praze Chodově. A kdo se tam nedostane nebo zvolí jiný program, může zavítat na www.vbfotky.zonerama.cz.

Další kurzy a fotoexpedice naleznete na FotoInstitut­.cz

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

 • Tenhle víkend ve mně bude ještě dlouho doznívat a myslím, že si ho budu pamatovat navždycky. Ještě jednou děkuju Robertovi, který je prostě úžasný, všem z FotoInstitutu za organizaci tohoto workshopu a skvělé zázemí a ostatním účastníkům za neopakovatelnou atmosféru

 • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

 • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

 • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

 • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

 • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

 • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

 • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

 • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

 • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

 • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů