(+420) 731 529 710
  +420 224 310 822
 

Téma "Triptych: Kámen. Voda. Strom." Hodnocení Okem profesionála září 2018

2. 11. 2018

V zářijovém tématu "Triptych: Kámen. Voda. Strom." jste se s námi podělili o 40 fotografií. Fotografie hodnotil profesionální fotograf Pavel Bokr - v článku přinášíme galerii vybraných snímků s jeho komentáři. Vítěz získává cenu od Centrum FotoŠkoda. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.

Téma "Triptych: Kámen. Voda. Strom." Hodnocení Okem profesionála září 2018

Než přistoupíme k hodnocení, chtěli bychom připomenout, že tématem seriálu „Okem profesionála“ na listopad je „Méně je více aneb minimalismus ve fotografii". Vložit můžete fotografie zde na webu do galerie od 1.11. do 30.11. 2018. Téma hodnotí profesionální fotograf Jan Pohribný, QEP. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

A nyní, jak fotografie, které jste poslali na téma Triptych, zhodnotil profesionál Pavel Bokr. Při prohlížení fotografií jsem byl v rozpacích, zda jsem Oko správně zadal a zadání tématu jsem si musel znovu přečíst. Nabyl jsem pocitu, že někteří z nás zadání nečetli příliš pozorně. Kámen, voda a strom v jedné fotografii opravdu není triptych, stejně jako fotografie rozdělená na tři části. Přesto jsem našel fotografie, z nichž je cítit atmosféra, pro­pojenost tří fotografií a částečně i fotografické řemeslo.

Hodnocení triptychů bylo tedy složitější, než se po prvním zhlédnutí soutěžních prací zdálo.

Musel jsem tedy použít osvědčenou školní metodu. Všechny fotografie jsem uložil na disk PC a vytiskl jsem si je. Pro porovnání kvality fotografie je to velmi dobrá metoda. Na monitoru se s fotografiemi nedá hýbat, rozkládat je a přesouvat z hromádky na hromádku. Tím jsem se zároveň zbavil verbálního doprovodu fotografií. Obraz by měl mluvit svou vizuální kvalitou nebo skladbou.

Nyní jsem mohl vyřadit fotografie, které nebyly triptychy – Mirek Kajzar (Tři fotografie bez ústředního motivu. I když byly fotografie očíslované, nebyl jsem schopný odhadnout, která by mohla být ústředním motivem.).

Mirek Kajzar | Kamen voda strom

Volodymyr Oliinyk všechny motivy vtěsnal do jedné fotografie stejně jako Tomáš Duska.


Volodymyr Oliinyk | JEZERO (2)

Ra?kova dolina 2018
TomasDuska | Voda kameň drevo

Vikinek použil/la metodu rozdělení jedné fotografie do tří, ale to také není triptych. Vyřadil jsem též fotografii Petra Ernesta s rotujícím vodotryskem.


Vikinek | růže


Petr Ernest | Fontána pro ......

Volodymyr Oliinyk poslal do soutěže ještě jeden triptych vytvořený třemi detaily struktur s výrazným motýlem na jedné z nich. Kdyby motýl odlétl, fotografie by aspirovala na ocenění.

Velká většina z Vás volila složení triptychu do tzv. pohlednicové formy. Pokud by tyto fotografie výrazně zvětšily máme v interiéru na zdi velkou pohlednici a to asi není optimální vizuální řešení.

Konečný verdikt tedy budiž takovýto:

Páté místo – Volodymyr Oliinyk za triptych struktur s motýlem. Viz moje poznámka výše.

Čtvrté místo – KáStefi proto, že střední část triptychu byla nečitelná. Opravdu nevím, co bylo na fotografii, nedokázal jsem objekt rozpoznat. Fazole? Spodní fotografie kamene je vizuálně velmi zajímavá, na první pohled mne dokázala oslovit. A horní část – mraky jsou jen jiným skupenstvím vody.

Třetí místo – Míla Janovský proto, že svému triptychu dal pohlednicový vzhled. Je to škoda, protože fotografie mají nádhernou atmosféru, pohybují se v oblasti subjektivního vnímání krajiny.

Prav?ick? br?na.

Druhé místo – ZuzanaS proto, že levá fotografie triptychu trochu „ustřelila“ a kamínek ve vodní hladině byl hodně malý, naopak voda řešená ve střední části kapkou na listu byl velmi dobrý nápad. Celek působí velmi něžně.

Vítězem je pro mne Petr Novák-Moric s triptychem, kde je v horní části souboru nafotografován strom po pravé straně. Fotografie jsou velmi kultivované, mají neopakovatelnou atmosféru, perfektní práci s horizontem v krajině a jsou poskládány tak, že mají svůj vývoj. Od fotografie spodní, kde je vysoký horizont, fotografie střední, kde je použit horizont ve 2/3 obrazu a využit princip zrcadlení až po fotografii horní s velmi nízkým horizontem. Tři zvolené polohy horizontu působí velmi stabilně – těžká, střední a lehká část souboru působí velmi zajímavým dojmem. Umím si soubor představit v interiéru, navíc pokud vyjmete jakoukoli fotografii ze souboru, bude působit jako samostatná fotografie solitér v rámu na stěně.

Děkuji všem za soutěžní fotografie a gratuluji oceněným.

(všechny fotografie a jejich autory naleznete zde)

Vítězem letního kola je tedy Petr Novák-Moric s fotografií Hora, strom a jezero.. Gratulujeme!

Připomínáme, že tématem seriálu „Okem profesionála“ je „Méně je více aneb minimalismus ve fotografii". Vložit můžete fotografie zde na webu do galerie od 1.11. do 30.11. 2018. Téma hodnotí profesionální fotograf Jan Pohribný, QEP. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

 • Tenhle víkend ve mně bude ještě dlouho doznívat a myslím, že si ho budu pamatovat navždycky. Ještě jednou děkuju Robertovi, který je prostě úžasný, všem z FotoInstitutu za organizaci tohoto workshopu a skvělé zázemí a ostatním účastníkům za neopakovatelnou atmosféru

 • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

 • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

 • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

 • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

 • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

 • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

 • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

 • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

 • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

 • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů