Letní škola fotografování 2019

2. 8. 2019

V Domě fotografů na Šumavě se každé léto konají fotografické tábory. Během letošního července proběhly tři turnusy pro děti základních škol, středoškoláci se mohou těšit v srpnu, jsou už rozděleni na dvě úrovně - začátečníci a pokročilí. Jakub, účastník druhého červencového běhu, nám napsal, jak celý týden probíhal.

Letní škola fotografování 2019

Každoročně se koná letní fototábor v Domě fotografů v Kašperských Horách na Šumavě. Nejinak tomu bylo i letos, kdy druhý termín pro ZŠ a víceletá gymnázia vedl zkušený portrétní fotograf Tonda Lavrenčík spolu s asistentkou­ Týnou.

První den po příjezdu jsme se seznámili formou vtipných zábavných her. Sešla se skvělá parta. Někteří jsme se znali už z minula a bylo to pro nás příjemné setkání. Každý řekl ještě i pár slov o sobě, svých zálibách a někteří jsme předvedli povedené fotky.

Druhý den jsme se dozvěděli něco málo o fungování foťáku, jeho nastavení a expozičním trojúhelníku. A tak už všichni víme, co to znamená „bokeh“, nebo jaký vliv má zvýšení citlivosti ISO na výslednou fotku. Poté jsme už vyrazili na první společné focení na místní hřbitov, kde jsme si mohli ověřit naše původní i získané znalosti.

Další dny jsme se vydali fotit krajinu na řeku Vydru, kde jsme si vyzkoušeli dlouhé expozice a na Chalupskou slať, kam jsme si museli přivstat (budíček byl ve 4 hodiny ráno). Naším cílem byl také hrad Kašperk, tam jsme fotili západ slunce.

Nejvíce jsme se ale věnovali portrétům. Na začátek nám asistentka Týna přednesla, jak je fotit v přirozeném světle. Poté jsme už vyrazili na samotné focení, které by nebylo možné bez hezkých modelek a ty jsme mezi sebou měli… Portréty jsme fotili při západu slunce, ve vodě u Zlatého potoka a u kapličky v Kašperských Horách. Tam nám zapózovala i zkušená modelka Anna Marie Janošíková a ve volné chvíli nám poskytla interview a prozradila, co obnáší profesionální modeling.

Bylo vidět, že Tonda je v oblasti portrétní fotografie opravdu profík a při focení nám předal mnoho užitečných rad i poznatků. Poslední večer nám ještě představil druhy svícení v ateliéru.

Během pobytu jsme také navštívili informační středisko v Kašperských Horách, kde jsme si vyzkoušeli fotit reportáž, s paní Miladou si vyrobili tašky a placky s fotografickými motivy a tradičně vyslechli zajímavou přednášku, tentokrát „Noc v Benátkách“ v podání Tondy doplněnou super fotkami.

Celý pobyt jsme tradičně zakončili fotomaratonem.

Bylo nám líto, že společný týden tak rychle uplynul a musíme se rozloučit. Ale je nám útěchou, že máme společné přání, za rok se sejít v Domě fotografů znovu. :)

Termíny už jsou vypsané zde.

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

 • Tenhle víkend ve mně bude ještě dlouho doznívat a myslím, že si ho budu pamatovat navždycky. Ještě jednou děkuju Robertovi, který je prostě úžasný, všem z FotoInstitutu za organizaci tohoto workshopu a skvělé zázemí a ostatním účastníkům za neopakovatelnou atmosféru

 • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

 • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

 • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

 • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

 • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

 • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

 • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

 • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

 • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

 • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů