Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima

Termíny kurzu

Pá 2. 2. – Ne 4. 2. 24 19:00 – 13:00
Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima
Dům fotografů - Šumava
Účastníci: max. 10
Lektoři: Andrej Macenauer
5 200 Kč
Objednat kurz

Krátký popis kurzu

Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima

Víkend věnovaný fotografování krajiny a noční oblohy na Šumavě. Fotografovat budeme krajinu i noční oblohu, pokud počasí dovolí. Krajinu lze pojmout mnoha způsoby a zvláště zimní krajina je zcela jiná než v ostatních ročních obdobích. Vyzkoušíme si celky, krajinný detail, fotografování vody i drobných zázraků v šumavské krajině. V noci budeme fotografovat mléčnou dráhu a hvězdy. Ukážeme si použití montáží a speciálního dalekohledu pro náročnější focení noční oblohy. Základna je v Domě fotografů v Kašperských Horách.

Lektoři

Andrej Macenauer
Andrej Macenauer

Andrej je profesionální fotograf. Je spoluzakladatelem populárního webu pro fotografy FotoAparát.cz a dlouholetým lektorem kurzů FotoInstitut.cz. V současné době zaměřuje svou činnost na…

Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima

Popis kurzu

Víkend věnovaný fotografování zimní krajiny a noční oblohy na Šumavě. Fotografovat budeme krajinu i noční oblohu, pokud počasí dovolí. Krajinu lze pojmout mnoha způsoby a zvláště zimní krajina je zcela jiná než v ostatních ročních obdobích. Vyzkoušíme si celky, krajinný detail, fotografování vody i drobných zázraků v šumavské krajině. V noci budeme fotografovat mléčnou dráhu a hvězdy. Ukážeme si použití montáží a speciálního dalekohledu pro náročnější focení noční oblohy. Základna je v Domě fotografů v Kašperských Horách.
Fotografování noční a zimní krajiny „Šumavy“ lze pojmout mnoha způsoby. Zvláště fotografování v noci je odlišné od toho ve dne.

Vyzkoušíme si:

 • Fotografování noční oblohy (mléčná dráha, dráhy hvězd, ORION)
 • Krajinný celek a detail
 • Fotografování vody i v pevném skupenství
 • Poznávání šumavské krajiny přes hledáček objektivu
 • Hledání a využití přirozeného světla

Samozřejmostí jsou ukázky fotografií a společné diskuse, stěžejní je praktická část – fotografování v terénu. Program bude přizpůsoben počasí, byť zimě se samozřejmě nevyhneme. Z důvodu noční oblohy, volím víkend, kdy Měsíc je v NOVu.

Program kurzu

 • První den (pátek):

19 – 20h příjezd na místo, ubytování.
Od 20h: Trocha teorie, zvlášť pravidla, jak fotit v noci. Podle počasí poté vyrazíme na noční focení.

 • Druhý den (sobota): 8 – 22h

Fotografování zimní krajiny
Zpracovávání pořízených fotografií
Promítání a hodnocení nafocených snímků. Diskuse.
Fotografování noční oblohy podle počasí.

 • Třetí den (neděle): 8 – 13h

Zpracovávání pořízených fotografií.
Promítání, hodnocení, diskuse nafocených snímků.
Závěrečné zhodnocení, rozloučení

Ubytování

Zajištěno v moderním Domě fotografů v Kašperských Horách, ve 2–3 lůžkových pokojích s příslušenstvím. V ceně workshopu je ubytování se snídaní. K dispozici tu je kuchyňka s lednicí, můžete si přinést vlastní svačinu i občerstvení.

Stravování

Snídaně je zajištěna v Domě fotografů a je v ceně workshopu. Obědy a večeře jsou realizovány v místních restauracích, nejsou v ceně workshopu. V Kašperských Horách je možné si nakoupit v samoobsluze COOP nebo ve večerce, která má otevřeno do 21h.

Doprava

Individuální – auto, autobus doporučení bude zasláno přihlášeným účastníkům, není v ceně workshopu. Mezi Prahou a Kašperskými Horami je možno využít přímý autobusový spoj (ze Zličína).

Ostatní informace

 • Fototechnika: doporučujeme digitální fotoaparát díky možnosti sdílet své snímky s ostatními účastníky. Objektivy s ohniskovými vzdálenostmi od 20 do 200mm. Jako krajinářský je považován objektiv s ohniskem 20mm. Na detaily vody je vhodný objektiv s delší ohniskovou vzdáleností (100–300mm). Pro noční fotografování doporučujeme širší a světelný objektiv (např. 16mm/f2,8 a podobný).
 • Stativ je v krajině i v noci nutností.
 • Filtry doporučujeme: polarizační, šedé přechodové a šedé neutrální filtry – pokud jsou k dispozici.
 • Vlastní notebook je výhodou. Získáte tak více času na přípravu svých fotografií k prezentaci.
 • Oblečení: Vzhledem k nočnímu fotografování doporučujeme velmi teplé oblečení, teplé ponožky, rukavice(!), čepici a obuv – nejlépe nepromokavou a „neklouzavou“ pro chůzi ve sněhu, ale i teplou. Počítejte, že budeme stát delší dobu na místě.
 • Vhodná je čelovka, i silnější svítilna pro nasvícení krajiny v noci, ale i termoska.

Přihlásit se na kurz

Osobní údaje
Firemní údaje
Kontaktní údaje
Kurz

Celkem k úhradě: 5 200 Kč vč. DPH

Za objednávku přičteno + 5 bodů

Platba

Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima

Víkend věnovaný fotografování krajiny a noční oblohy na Šumavě. Fotografovat budeme krajinu i noční oblohu, pokud počasí dovolí. Krajinu lze pojmout mnoha způsoby a zvláště zimní krajina je zcela jiná než v ostatních ročních obdobích. Vyzkoušíme si celky, krajinný detail, fotografování vody i drobných zázraků v šumavské krajině. V noci budeme fotografovat mléčnou dráhu a hvězdy. Ukážeme si použití montáží a speciálního dalekohledu pro náročnější focení noční oblohy. Základna je v Domě fotografů v Kašperských Horách.

Informace
o volných termínech

Nehodí se Vám aktuální termíny kurzu Noční a krajinářská fotografie na Šumavě - Zima nebo nejsou již žádné volné? Při uvolnění místa nebo vypsání nového termínu Vás informujeme na Vámi zadaný email.

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

Potřebujete
informace?

Můžete se na nás kdykoliv obrátit.
Je možné domluvit si také osobní schůzku

 • Tenhle víkend ve mně bude ještě dlouho doznívat a myslím, že si ho budu pamatovat navždycky. Ještě jednou děkuju Robertovi, který je prostě úžasný, všem z FotoInstitutu za organizaci tohoto workshopu a skvělé zázemí a ostatním účastníkům za neopakovatelnou atmosféru

 • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

 • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

 • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

 • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

 • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

 • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

 • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

 • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

 • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

 • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Sbírejte body
za účast v kurzech

Za účast na každém kurzu od nás dostanete také různé množství bodů, které můžete proměnit snadno a rychle ve slevové kupony.

Fotografie z kurzů