Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě

Termíny kurzu

Ne 11. 8. – Út 13. 8. 17:00 – 13:00
Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě
Dům fotografů - Šumava
Účastníci: max. 11
Lektoři: Andrej Macenauer
5 800 Kč
Objednat kurz

Krátký popis kurzu

Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě

Tento víkendový workshop je věnován praktickému fotografování noční oblohy a šumavské krajiny, která u nás patří do oblasti s nejmenším světelným smogem. Fotografovat budeme především hvězdy, hvězdné dráhy, krajinu s Mléčnou dráhou. Program bude přizpůsoben počasí. V případě špatného počasí budeme malovat v noční krajině světlem. Kurz je určen pro začátečníky a středně pokročilé fotografy (součástí nejsou speciální techniky multi-expozic a jejich zpracování). Na závěr si ukážeme základy zpracování nafocených snímků. Základna je v Domě fotografů v Kašperských Horách.

Lektoři

Andrej Macenauer
Andrej Macenauer

Andrej je profesionální fotograf. Je spoluzakladatelem populárního webu pro fotografy FotoAparát.cz a dlouholetým lektorem kurzů FotoInstitut.cz. V současné době zaměřuje svou činnost na…

Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě

Popis kurzu

Maximum meteoritického roje perseidy bývá každoročně 12. srpna, vzhledem k fázi měsíce se letos očekávají velmi dobré podmínky. Šumava je oblastí s nejmenším světelným smogem. Fotografovat budeme hvězdy, hvězdné dráhy, krajinu s Mléčnou dráhou. Program bude přizpůsoben počasí. V případě špatného počasí budeme malovat v noční krajině světlem. Dojde i na klasickou krajinářskou fotografii, neboť si musíme prozkoumat místa předtím, než tam dorazíme v noci. Náš plán je tento:

• Teoretické základy astrofotografie
• Jak fotografovat hvězdy: nastavení expozice, ostření v praxi
• Fotografování hvězdných drah a meteoritů
• Poznávání šumavské krajiny přes hledáček objektivu
• Praxe svícení objektů v noční krajině
• Jak funguje cestovní paralaktická montáž
• Základy zpracování snímků noční oblohy v Programu Lightroom/Photoshop

Kurz je určen pro začátečníky a středně pokročilé fotografy (součástí nejsou speciální techniky multi-expozic a jejich zpracování).

Program kurzu

• První den (neděle):
19 – 20h příjezd na místo, ubytování.
Od 20h – 3:00: Trocha teorie, promítnutí prezentace, přátelské posezení, v případě jasného počasí budeme vyrážet do terénu na noční fotografování hvězdné krajiny
• Druhý den (pondělí): 10:30 – 3:00h
Zpracování pořízených fotografií, promítání a hodnocení nafocených snímků. Diskuse.
Fotografování klasické krajiny s přípravou na noční fotografování, noční fotografování hvězdných krajin v atraktivní lokaci
• Třetí den (úterý): 10:30 – 13h
Zpracování pořízených fotografií a konzultace snímků
Závěrečné zhodnocení, rozloučení

Ubytování

Zajištěno v moderním Domě fotografů v Kašperských Horách, ve 2–3 lůžkových pokojích s příslušenstvím. V ceně workshopu je ubytování se snídaní. K dispozici tu je kuchyňka s lednicí, můžete si přinést vlastní svačinu i občerstvení.

Stravování

Snídaně je zajištěna v Domě fotografů a je v ceně workshopu. Obědy a večeře jsou realizovány v místních restauracích, nejsou v ceně workshopu. V Kašperských Horách je možné si nakoupit v samoobsluze COOP nebo ve večerce, která má otevřeno do 21h.

Doprava

Individuální – auto, autobus doporučení bude zasláno přihlášeným účastníkům, není v ceně workshopu. Mezi Prahou a Kašperskými Horami je možno využít přímý autobusový spoj (ze Zličína).

Ostatní informace

 • Fototechnika: Digitální zrcadlovka (ideálně s full frame sensorem). Širokoúhlé objektivy s co největší světelností do f 2,8 (např. 24mm/f1.4, 14mm/f2.8, 20mm/f2,8, zoomové objektivy 16–35mm/f 2,8, částečně i 50mm/f 1,8). U ohniskových vzdáleností delších než 50mm je pro kvalitní výsledky nutná cestovní paralaktická montáž pro kompenzaci otáčení Země, předvedeme. Při fotografování hvězdných drah stačí širokoúhlý objektiv, světelnost tu není kritická.
 • Pevný stativ je nutností.
 • Filtry nejsou potřeba.
 • Vlastní notebook je s programem pro zpracování RAW snímků výhodou. Budete si sami moci vyzkoušet a naučit jednoduché úpravy pro úpravu hvězdné oblohy.
 • Oblečení: Vzhledem k nočnímu fotografování doporučujeme teplé oblečení a obuv – nejlépe nepromokavou a „neklouzavou“ pro chůzi. Vhodný je i fotobatoh.

Přihlásit se na kurz

Osobní údaje
Firemní údaje
Kontaktní údaje
Kurz

Celkem k úhradě: 5 800 Kč vč. DPH

Za objednávku přičteno + 5 bodů

Platba

Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě

Tento víkendový workshop je věnován praktickému fotografování noční oblohy a šumavské krajiny, která u nás patří do oblasti s nejmenším světelným smogem. Fotografovat budeme především hvězdy, hvězdné dráhy, krajinu s Mléčnou dráhou. Program bude přizpůsoben počasí. V případě špatného počasí budeme malovat v noční krajině světlem. Kurz je určen pro začátečníky a středně pokročilé fotografy (součástí nejsou speciální techniky multi-expozic a jejich zpracování). Na závěr si ukážeme základy zpracování nafocených snímků. Základna je v Domě fotografů v Kašperských Horách.

Informace
o volných termínech

Nehodí se Vám aktuální termíny kurzu Perseidy 2024 - noční fotografování na Šumavě nebo nejsou již žádné volné? Při uvolnění místa nebo vypsání nového termínu Vás informujeme na Vámi zadaný email.

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

Potřebujete
informace?

Můžete se na nás kdykoliv obrátit.
Je možné domluvit si také osobní schůzku

 • Tenhle víkend ve mně bude ještě dlouho doznívat a myslím, že si ho budu pamatovat navždycky. Ještě jednou děkuju Robertovi, který je prostě úžasný, všem z FotoInstitutu za organizaci tohoto workshopu a skvělé zázemí a ostatním účastníkům za neopakovatelnou atmosféru

 • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

 • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

 • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

 • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

 • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

 • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

 • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

 • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

 • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

 • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Sbírejte body
za účast v kurzech

Za účast na každém kurzu od nás dostanete také různé množství bodů, které můžete proměnit snadno a rychle ve slevové kupony.

Fotografie z kurzů