Fotografování dlouhými expozicemi

Termíny kurzu

Ne 27. 10. 13:00 – 21:00
Fotografování dlouhými expozicemi
Praha 6, Na Čihadle 33
Účastníci: max. 10
Lektoři: Andrej Macenauer
2 300 Kč
Objednat kurz

Krátký popis kurzu

Fotografování dlouhými expozicemi

Vhodnou volbou expozičního času a pomocí šedých, infračervených nebo polarizačních filtrů dokážeme ze stejného motivu udělat atraktivnější fotografii. Dlouhé expoziční časy zaznamenávají skutečnost jinak, než ji vnímá náš mozek.

Lektoři

Andrej Macenauer
Andrej Macenauer

Andrej je profesionální fotograf. Je spoluzakladatelem populárního webu pro fotografy FotoAparát.cz a dlouholetým lektorem kurzů FotoInstitut.cz. V současné době zaměřuje svou činnost na…

Fotografování dlouhými expozicemi Fotografování dlouhými expozicemi Fotografování dlouhými expozicemi Fotografování dlouhými expozicemi Fotografování dlouhými expozicemi Fotografování dlouhými expozicemi Fotografování dlouhými expozicemi Fotografování dlouhými expozicemi Fotografování dlouhými expozicemi Fotografování dlouhými expozicemi

Popis kurzu

Vhodnou volbou expozičního času a pomocí šedých, infračervených nebo polarizačních filtrů dokážeme ze stejného motivu udělat atraktivnější fotografii. Dlouhé expoziční časy zaznamenávají skutečnost jinak, než ji vnímá náš mozek. Praha je ideálním místem pro vyzkoušení těchto technik při fotografování moderní a historické architektury, snímcích s vodou, mraky a života velkoměsta. Kurz je vhodný pro začátečníky a mírně pokročilé fotografy.

Naučíte se:
• Jak odhadnout co bude atraktivní motiv v kombinaci s expozičním časem a vhodným filtrem nebo jejich kombinací
• Jak správně určit expozici a nastavit fotoaparát, aby fotografie byly ostré a dobře prokreslené
• Správná praxe při ovládání zrcadlovky/bez­zrcadlovky a stativu při snímcích s dlouhými expozičními časy
• Vyzkoušíme vliv nastavení fotoaparátu na zobrazení mraků, mlhy, vody a odrazů ve vodě, vliv na barevnost (např. fotografie při zapadající Slunce)
• Vyzkoušíme různé kompozice moderní a historické architektury

Program kurzu

• Sraz účastníků ve Fotoinstitutu a seznámení se s teorií a fototechnikou
• Přesun do Prahy a praktické fotografování

Ostatní informace

• Vhodný je digitální fotoaparát – zrcadlovka/bez­zrcadlovka, která umí nastavit expozici v manuálním režimu, Nejvíce využijeme základní a širokoúhlé objektivy v rozmezí ohniskových vzdáleností od 20 do 70mm (ekv. 35mm FF). Nutný je stativ a alespoň některý z filtrů:

 • Šedý ND filtr 64× a/nebo ND 1000×
 • Infračervený filtr R72 – specifický vliv na zobrazení mraků a zeleně
 • Polarizační filtr – odstranění odlesků, lze kombinovat s šedým filtrem
 • Za silného slunečního svitu nelze bez šedého filtru dosáhnout dostatečně dlouhého expozičního času, který u fotografií budeme využívat

• Stativ znamená kvalitní stativ. Nezapomeňte na destičku. Vhodná je dálková spoušť pomocí které můžete exponovat delšími časy než 30s v režímu Bulb.
• Doporučujeme náhradní baterii (bude větší spotřeba)
• Teplé oblečení. Často se stojí dlouho na jednom místě.
• Vhodná je svačina s sebou. Něco společného cestou dle domluvy je možné.

Přihlásit se na kurz

Osobní údaje
Firemní údaje
Kontaktní údaje
Kurz

Celkem k úhradě: 2 300 Kč vč. DPH

Za objednávku přičteno + 2 body

Platba

Fotografování dlouhými expozicemi

Vhodnou volbou expozičního času a pomocí šedých, infračervených nebo polarizačních filtrů dokážeme ze stejného motivu udělat atraktivnější fotografii. Dlouhé expoziční časy zaznamenávají skutečnost jinak, než ji vnímá náš mozek.

Informace
o volných termínech

Nehodí se Vám aktuální termíny kurzu Fotografování dlouhými expozicemi nebo nejsou již žádné volné? Při uvolnění místa nebo vypsání nového termínu Vás informujeme na Vámi zadaný email.

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

Potřebujete
informace?

Můžete se na nás kdykoliv obrátit.
Je možné domluvit si také osobní schůzku

 • Tenhle víkend ve mně bude ještě dlouho doznívat a myslím, že si ho budu pamatovat navždycky. Ještě jednou děkuju Robertovi, který je prostě úžasný, všem z FotoInstitutu za organizaci tohoto workshopu a skvělé zázemí a ostatním účastníkům za neopakovatelnou atmosféru

 • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

 • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

 • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

 • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

 • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

 • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

 • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

 • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

 • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

 • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Sbírejte body
za účast v kurzech

Za účast na každém kurzu od nás dostanete také různé množství bodů, které můžete proměnit snadno a rychle ve slevové kupony.

Fotografie z kurzů