Střípky z fotoexpedice Manaslu 2013

7. 4. 2014

Nepál je určitě nejznámější díky Himálajskému masivu táhnoucímu se podél severní hranice s Tibetem. Je to však také země s unikátní směsicí náboženských a kulturních etnik. Návštěvníkům - fotografům tak nabízí nejen úžasné krajinářské a přírodní náměty, ale i kulturní a architektonické skvosty, nezřídka zapsané na seznamu Unesco jako světové kulturní dědictví. Naše 3 týdenní fotografická expedice Manaslu 2013 tak měla od začátku jasno, že plán nebude úzce zaměřen jen na krajinářskou fotografii.

Střípky z fotoexpedice Manaslu 2013

V tomto článku se dozvíte jak střípky cestovatelské, tak (u každé fotografie) i střípky fotografické.

Obvyklá cesta Evropana do Nepálu začíná v hlavním městě Káthmandů. Jeho centrální čtvrť Thamel se nazývá přestupní stanicí mezi západem a východem. Díky čekání na vyřízení povolení ke vstupu a pohybu v rezervaci Manaslu jsme měli k dispozici 2 dny na návštěvu vyhlášených buddhistických a hinduistických památek či lokalit jak v městě samotném, tak v jeho blízkém okolí.

Po přejezdu z letiště do Thamelu i zkušené cestovatele znovu a znovu zaujmou typické asijské rozvody elektrické energie. Nechce se věřit tomu, že v případě poruchy na přívodech někdo dohledá místo problému. Řešením je nejpravděpodobněji přidání dalšího kabelu do „klubka“.

městská elektroinstalace - Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 24-105 mm f/4, F7.1, 1/320, ISO 400

Návštěva nejstaršího buddhistického chrámu na světě – stúpy Swayambhunath – s pěším přesunem z Thamelu poskytuje mnoho příležitostí k fotografování běžného života obyvatel Káthmandů.

pouliční prodejce ovoce  - Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 24-105 mm f/4, F5.6, 1/250, ISO 800

Ke stúpě Swayambhunath vede 365 schodů a její název je odvozen od Swayambhu – sama vzniklá. Prý uvnitř chrámu je ještě jedna její menší kopie. Pro velké množství opic žijících v zeleni obklopující celý komplex se toto místo také nazývá jako opičí chrám. Nepálci věří, že po modlení se zde v době svátku v 6. měsíci tibetského kalendáře budou mít 13 bilionkrát větší zásluhy než modlením se jinde. Pro fotografy je pořízení záběru celé stúpy poměrně obtížné. Kvůli těsnému obklopení dalšími budovami ani široký objektiv tuto úlohu příliš neřeší.

část z 365ti schodů ke stúpě - Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 24-105 mm f/4, F7.1, 1/125, ISO 800

Z hinduistických památek zmiňme na předním místě posvátné místo všech nepálských hinduistů – Pashupatinath. Je obdobou indického Váránasí. Také zde se pozůstalí loučí se svými zesnulými a nechávají je spalovat na ghátech u posvátné řeky Bagmátí (vlévá se v Indii do Gangy).

Gháty v Pashupatinth - Canon EOS 5D Mark III, EF 24-70 mm f/2.8 L II USM F6.3, čas 1/250, ISO 100

V chrámovém komplexu lze spatřit mnoho tzv. svatých mužů. Tito muži vyznávají boha Šivu, který je symbolem ničení a smrti. Právě zde jsou ke smrti co nejblíže. Žijí z almužen a nosí s sebou Šivovy symboly – trojzubec, oboustranný bubínek a korále. Pro fotografy jsou samozřejmě zajímavým objektem. Za své pózování však vyžadují poměrně velké částky jako dar pro sebe a své druhy.

svatý muž v Pashupatinath , Canon EOS 5D Mark III, Canon EF 24-70 mm f/2.8 L, F2.8, 1/2000, ISO 100

I když jsme během čekání na vyřízení permitu navštívili ještě velmi zajímavé královské město Bhaktapur, přenesme se již do dne, kdy jsme džípem společně s naším průvodcem Dordžem a 2 nosiči přejeli z Káthmandů do výchozího místa našeho treku kolem masivu Manaslu – Arughat Bazaru. Hned první ráno po začátku první pěší etapy nás čekalo překvapení v podobě brodu přes dosti široký potok. Bez bot to nešlo ani nám, ani zkušeným průvodcům či nosičům.

brod přes přítok řeky Budhi Gandaki - Canon EOS 5D Mk II, Canon EF 24-105 f/4, F4.5, 1/160, ISO 200

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

  • Tenhle víkend ve mně bude ještě dlouho doznívat a myslím, že si ho budu pamatovat navždycky. Ještě jednou děkuju Robertovi, který je prostě úžasný, všem z FotoInstitutu za organizaci tohoto workshopu a skvělé zázemí a ostatním účastníkům za neopakovatelnou atmosféru

  • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

  • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

  • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

  • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

  • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

  • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

  • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

  • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

  • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

  • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů