(+420) 731 529 710
  +420 224 310 822
 

Toskánsko - malebná krajina, cypřiše, olivy a dobré víno

26. 7. 2018

Cestujeme po světě a zapomínáme, že nejkrásnější místa jsou často za humny. Mojí oblíbenou destinací je Afrika. A tak mi kamarádi nevěřili, když jsem vyrazil na fotoexpedici do Toskánska, které nabízí dokonalou přírodní scenérii.

Toskánsko - malebná krajina, cypřiše, olivy a dobré víno

Malebná krajina v Toskánsku

Toskánsko, italsky Toscana, je středoitalský region s krásnou hornatou krajinou, vinicemi i tabákovými plantážemi, krásnými městy a městečky i gastronomickými specialitami. Pro fotografa doslova ráj – etruské hradby, honosné paláce, poklady gotiky i renesance, přívětiví lidé… Klikaté silničky vedoucí k usedlostem na kopcích, slunce a všudypřítomné cypřiše. Piniové háje a romantické zátoky na pobřeží…

Procházely tudy dějiny – žili tu Etruskové, od 4. století toto území ovládali Římané a po nich se tudy převalili Langobardi a Frankové. Ve středověku pak mezi sebou soutěžily městské státečky a jejich boj o moc zapříčinil poměrně rychlý ekonomický i kulturní rozvoj. Ve vnitrozemí byla postupem času nejsilnější Florencie (kde se narodil například Dante a působili zde Giotto, Michelangelo nebo Rafael), na moři pak Pisa. Turisté a milovníci památek ale najdou řadu skvostů i v mnoha dalších městech, jako Siena, Lucca, Arezzo, Anghiari, Prato nebo Cortona…Nabízí dokonalou přírodní (a nejen přírodní) scenerii. Na světě podle mě není mnoho míst, která by měla takové krajinářské kouzlo. 

Do Toskánska jsem vyrazil s Fotoinstitutem, který zajistil ubytování v samém srdci Toskánska, ve městečku San Quírico d'Orcia poblíž městečka Pienza. Krajina protkaná klikatými silničkami mezi zelenými stráněmi, vinicemi, olivovými háji a alejemi štíhlých cypřišů, vysázených podél cest. Projeli jsme desítky malebných měst, městeček a vesnic. Jejich stavby jsou typické, kamenné. Krásné, úzké romantické uličky každého uchvátí. Měli jsme možnost ochutnat i výborná toskánská vína a navštívit vinice. 

Coby fotografové krajináři jsme vstávali před rozbřeskem, abychom při východu slunce už byli na vytipovaných lokalitách a fotili toskánskou krajinu při východu slunce. V Toskánsku uplatníte dlouhá skla od 200mm, například pro focení obrysů městečka Pienza, za kterým přímo slunce vychází. Nebo pro snímky typických zemědělských stavení nejlépe zahalených do mlhy.

V oblasti Val D'Orcia je asi nejčastěji focená usedlost Belveder právě v blízkosti městečka San Quírico d'Orcia. Důvodem jsou ranní mlhy nejspíš z malých rybníčků v jeho okolí. Střídali jsme dlouhé sklo pro detail a široké ohnisko pro celkový pohled i s popředím.

Širokým ohniskem jsme fotili celou krajinu i s popředím nebo linií polní cesty. Kouzelné jsou tu na jaře trsy žlutých keříků, kterých je v okolí množství, v protisvětle jsou krásně prozářené a snímek oživí. 

Přes den jsme většinou courali úzkými toskánskými uličkami, slunce bylo pro krajinářskou fotografii příliš silné.

Spíš se zdálo, že nám vychází východy, ale západu se nedočkáme. Poslední den jsme dokonce dvě hodiny čekali v dost citelném chladu a na obloze se proháněly černé mraky. Nezbývalo nám nic jiného, než to vzdát, zabalit aparáty a vyrazit na večeři. Po příjezdu na ubytování začalo nepříjemně pršet a v tom okamžiku jakoby se stal zázrak. Studený déšť se proměnil v nádherný lehký deštík, v mracích se objevila modrá obloha, vykulilo se sluníčko a na posledních dvacet minut ozářilo kraj. A my fotili poslední paprsky v dešti a protisvětle.

Fotografický výlet nakonec dopadl nad očekávání – pěkné fotky, dobré jídlo, skvělé víno a mé díky za perfektní zážitek patří jak Fotoinstitutu, tak všem příjemným a mimořádně trpělivým kolegům. Tímto, doufám, byly zahájeny Foto­expedice Toskánsko s FotoInstitut.cz, které vřele doporučuji.

Josef Peterka

 

Fotografování se Josef Peterka začal věnovat od r. 1953, používal starý měchový přístroj 6 × 9, poté fotoaparát na kinofilm. První kvalitnější fotoaparát FLEXARET VI získal až v r. 1960. O několik let později si zakoupil první kvalitní přístroj MINOLTA 6 × 6. Následoval však pracovní úraz, amputace pravé ruky a fyzické omezení. Nebyla šance vyvolávat filmy a fotografie. Teprve s příchodem digitálních fotoaparátů se mu naskytla příležitost vrátit se k hodnotné fotografii. Začal používat Nikon D 70 a v současné době pracuje s Nikonem D 200 a D 700.

Jeho první výstava fotografií s názvem „Okolí vesničky střediskové“ se uskutečnila k 655. výročí založení vesničky Křečovice, která je rodištěm Josefa Suka. Druhá výstava fotografií, Peru, Bolívie a Kuba, byla realizována v Písecké bráně, spolu s uměleckou fotografkou Hanou Rysovou. Další výstavy se uskutečnily v KC Novodvorská, v kavárně UMPM Palachovo nám. v knihovně v Sedlčanech a v Křečovicích při výročí narození skladatele J.Suka.

Peterka-foto.cz

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

  • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

  • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

  • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

  • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

  • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

  • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

  • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

  • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

  • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

  • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů