(+420) 731 529 710
  +420 224 310 822
 

Fotografujeme zatmění Slunce v USA: den “D“ 21. Srpna 2017

16. 10. 2017

Prudké ochlazení, tma a to náhle za horkého poledne ve vyprahlé části státu Wyoming na středozápadě USA. Co si o tomto úžasném jevu museli myslet naši předkové před tisíci lety? Dnes se však na tento jev můžeme my fotografové dokonale připravit. Přesto jsou ty dvě minuty úplného zatmění Slunce neskutečné krátké a vy to nesmíte pokazit. Příště už třeba ve vašem životě nikdy nebude. 

Fotografujeme zatmění Slunce v USA: den “D“ 21. Srpna 2017

Postup pro zachycení tohoto vesmírného zážitku jsme před expedicí Foto­institutu zveřejnili v článku Jak nastavit fotoaparát pro fotografování zatmění slunce. Využijete při něm uživatelské režimy, které dnes umí většina zrcadlovek již od střední třídy. Fotograficky nejatraktivnější částí zatmění Slunce je přechodový jev, který se nazývá diamantový prsten. Trvá jen několik vteřin v době, kdy paprsky Slunce prolétnou posledním údolím Měsíce, díky kterému ještě Slunce není zcela zakryto. Zároveň již na obloze jasně září korona. Pro zachycení tohoto jevu jsme do uživatelského režimu C1 uložili: sekvenční režim snímání, expoziční čas 1/125s, clonu f11, ISO 100.


Foto: Diamantový prsten

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 300mm/f2.8LI s konvertorem 2×, čas 1/125s, clona f11, ISO 100 


Do uživatelského režimu C2 jsme nastavili bracketing sedmi expozic, pro zachycení na jedné straně slunečních protuberancí (krátký expoziční čas) a na druhé straně sluneční korony, co nejdále od Slunce (dlouhý expoziční čas).

Foto: Sluneční protuberance

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 300mm/f2.8LI s konvertorem 2×, čas 1/250s, clona f11, ISO 200


Foto: Sluneční korona

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 300mm/f2.8LI s konvertorem 2×, čas 0,3s, clona f11, ISO 200


V uživatelském režimu C3 jsme v manuálním režimu plánovali zvyšovat postupně hodnotu ISO a zachytit tak co nejvzdálenější části sluneční korony. V praxi se však ukázalo, že přechod světla při zatmění je tak rychlý, že na displeji skoro nic nevidíte díky oslnění. Při vlastním zatmění zvládnete tak akorát mačkat spoušť a otočit kolečkem režimu. Přenastavovat fotoaparát není reálné. Fotoaparáty bohužel neumí bracketing ISO tak, aby se dal přímo uložit jako uživatelský režim. Tak se vytváří prostor pro šťastnou náhodu částečně mimo plán. Snímek takto zachytil doslova první paprsky Slunce na konci zatmění a vnější části sluneční korony v jednom snímku. 


Foto: Day after

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 300mm/f2.8LI s konvertorem 2×, čas 1/5s, clona f11, ISO 200

Zatmění slunce doporučujeme fotografovat v dobré partě! :)

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

  • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

  • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

  • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

  • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

  • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

  • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

  • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

  • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

  • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

  • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů