Japonsko, 1.část

30. 5. 2018

Japonsko je země plná kontrastů a záhad a to jí dělá i jednu z nejtajuplnějšich zemí na světě. Ze samurajských filmů víme, že Japonci byly schopni lidem usekávat hlavy mečem a co se týče japonské kuchyně mnozí z nás věří, že jedí snad skutečně pouze syrové ryby. Pokud jde o bezpečnost tak nás zneklidňuje kontrast mezi vyspělostí a japonskou mafií „yakuza”, kterou známe z filmů. V první části článku o této zemi se dozvíte něco málo o jejich kultuře, jídle a najdete zde i pár tipů na pěkná místa k fotografování. 

Japonsko, 1.část

Japonsko je konstituční monarchie s předsedou vlády a císařem. Symbolem země je posvátná hora a činná sopka Fuji-san. Pod Japonskem si často vybavíme válečné letouny kamikaze, zemětřesení a nebo nepřetržitou pracovní sílu této země. Z historie víme, že pracovní síla Japonska dala vznik jedné z nejvyspělejších zemí v Ásii a z velké části tvarovala automobilový a technologicky průmysl po celém světě. Postupně však zjišťujeme, že země je plná kontrastů a záhad a to jí dělá i jednu z nejtajuplnějších zemí na světě. Ze samurajských filmů víme, že Japonci byly schopni lidem usekávat hlavy mečem a co se týče japonské kuchyně, mnozí z nás věří, že jedí snad skutečně pouze syrové ryby. Pokud jde o bezpečnost, tak nás zneklidňuje kontrast mezi vyspělostí a japonskou mafií „yakuza”, kterou známe z filmů. 

Když přijedeme do Japonska zjistíme, že zde již samurajové nevládnou, místní zde pijou více kávu než čaj a pokud zanecháme peníze ve vlaku na sedačce, tak se nám ve většině případů vrátí. Japonci ztracenou věc doručí ihned na ztráty a nálezy na nejbližší stanici. Zážitkem je jízda vlakem Šinkansen, které mají vlakovou soupravu pohybující se rychlostí až 300 km/hod. My Evropané si můžeme pořídit průkazku na japonské dráhy ještě před příletem do Japonska s velkou finanční slevou. Zároveň má Japonsko i jednokolejový vlak monorail, který jezdí ve vyvýšených polohách po úzkých tratí nad Tokijem a pod vámi vidíte propast. 

Další pravdou je, že Japonci mají vysoce rozmanitou stravu a jedí sushi pouze jednou, maximálně dvakrát za měsíc. Jídlo se v Japonsku skládá vždy z více pokrmů, ke kterým se podává ještě miska s rýží a polévka, nejoblíbenější je polévka „miso“. Strava je důležitou částí japonské kultury, jedná se téměř o rituál, jelikož příprava obyčejné večeře trvá často několik hodin. 

Japonskou kuchyni lze výstižně charakterizovat slovy „Jíme očima“.

Nejvíce známé z japonské kultury po suši je asi karate, které v Japonsku není až tak populární jako ve zbytku světa. V Evropě často chápeme jako kimono oděv na cvičení karate, ale to když Japoncům oznámíme, zatváří se zhořčeni, neboť slovo kimono má pro Japonce úplně jiný význam. 

Japonci nazývají slovem kimono na míru ušitý oděv určený pro účely slavnostní, jako třeba svatbu, který se pohybuje v cenové relaci desítek tisíců korun. Jakmile je však jednou nošené, ztrácí hodnotu a naleznete ho pak za nízkou cenu na japonském trhu.

Když hovoříme o kimonech jistě nás bude zajímat i význam Gejš, tradičních japonských společnic v současném Japonsku. Z rozhovorů s Japonci jsem pochopil, že v Japonsku se slovo Gejša až tolik nevyužívá a mnohem častěji uslyšíme slovo „maiko“. Důvodem je, že existují různé úrovně schopností. Většina žen, které se chtějí stát gejšou, údajně docílí pouze úrovně maiko a gejša je až úroveň mistryně. Zároveň nám mohou zamotat hlavu turisté, kteří fotografují a půjčují si barevné obleky zvané „yukata”. Pro místní Japonce však nejsou tyto dívky zajímavé, pokud nemají obličej nabarvený bílou barvou, což udává informaci, že jde s největší pravděpodobností o společnici “maiko”.

Vyfotit pravou Gejšu je poměrně obtížné, mají své strážce a na veřejnosti je běžně nevidíte. Nejvíce se vyskytují v Kjótu v části Gion. 

ohnisko 25 mm, clona F8.0, ISO 1200

Japonská zahrada.


Fotografie níže vznikla v zen budhistické zahradě Stříbrného pavilónu nazývaného Ginkakuji, na fotografii vidíme japonskou kamennou zahradu, v japonštině se jí správně říká „sekitei”. Hlavní roli na této fotografii hraje prostor a pohyb, který je  vytvářen točící se křivkou.

ohnisko 35 mm, clona F6.3, ISO 200

Kromě buddhismu má Japonsko ještě jedno hlavní náboženství a tím je šintoismus. Asi nejznámější je v Japonsku svatyně Icukušima na ostrově Miyajima stojící na pylonech. Dřívě nebylo obyčejným lidem povoleno vstoupit na půdu tohoto ostrova považovaného za posvátný. 

Když navštívíme šintoistickou svatyni, je třeba vejít skrz bránu torii, která brání vstupu špatných energií. Zde se muselo skrz bránu připlouvat na člunech.

ohnisko 35mm, clona F7.1, ISO 100

Fotografování lidí. 


Na jaře sakury

Na podzim javory

Japonci jsou lidé, kterým focení až tolik nevadí a u nich je možné fotografovat opravdu cokoliv. Je to mnohdy poměrně umírněný národ, kde z pohledu cizince agresivita téměř není a pokud je, tak je zkryta uvnitř nich a málokdy tak jednají. 

Japonci více než vzpomínku nebo dokumentaci vnímají focení jako zábavu. Přikladem jsou fotobudky neboli v japonštině „purikura”, které na nás Evropany budou působit asi úplně jiným dojmem, zvlášť když vidíme, jak si Japonci ve skupinkách dělají větší oči, nebo přidávají vtipné doplňky jako brýle či andělský kruh.

Fotografování rýžových polí. 

Japonsko vypěstuje každoročně velké množství rýže, avšak většinou jde o vnitrostátní spotřebu lepivé odrůdy rýže s názvem Koshi-hikari. Ve vesničce Širakawa-gó jsme jejich specifický druh rýže měli možnost fotografovat. 

Pohled shora dodává snímku  jistou působivost. Zaujal mě detail a různé tonality zelených polí.

Ať už se jedná o rýži či třeba o vlaky, Japonsko má svůj jedinečný charakter. Možná je to ostrovní poloha, která dělá z Japonska tajuplnou zemi, a nebo jistá izolace od jiných kulturních vlivů, která dělá z této země unikát.

Darujte
fotokurz

Dárkový poukaz na fotografický kurz k narozeninám, pod stromeček - dárek, který potěší.

  • Tenhle víkend ve mně bude ještě dlouho doznívat a myslím, že si ho budu pamatovat navždycky. Ještě jednou děkuju Robertovi, který je prostě úžasný, všem z FotoInstitutu za organizaci tohoto workshopu a skvělé zázemí a ostatním účastníkům za neopakovatelnou atmosféru

  • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

  • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

  • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

  • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

  • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

  • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

  • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

  • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

  • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

  • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Akreditace školícího střediska FotoInstitut.cz

Fotografie z kurzů