(+420) 731 529 710
  +420 224 310 822
 

Lektoři

Andrej Macenauer
Andrej Macenauer

Andrej je fotograf-krajinář především Šumavy, ale i té Himálajské. Je spoluzakladatelem populárního webu pro fotografy FotoAparát.cz. Absolvoval již řadu fotografických expedic do zemí jako Pákistán, Nepál, Island, Rusko, Japonsko, Egypt, Namíbie či Bhútán. Je autorem množství článků na www.fotoaparat.cz a publikace „Naučte se fotografovat krajinu – Šumava.“ Učí v ní základům krajinářské fotografie, vyznává se ze své lásky k Šumavě.

Pavel Bokr
Pavel Bokr

Po absolvování Pražské fotografické školy začal jako externí učitel učit studiovou fotografii, zvláštní fotografické postupy a pořádal workshopy zaměřené na krajinářskou fotografii. Jako stálý člen pedagogického sboru PFŠ se aktivně zabýval rozvíjejícím se elektronickým záznamem obrazu a vedl workshopy digitální fotografie. V současné době vyučuje fotografii na škole Michael.

Kamil Varga
Kamil Varga

Profesionální fotograf Kamil Varga je absolventem FAMU Praha u profesora Šmoka. Je členem skupiny „Slovenská nová vlna“ spolu s Tono Stano, Miro Švolíkem a dalšími. Jeho tvorbu dokumentuje film „Vlna vers břeh“ a množství výstav od Vermontu v USA po Prahu. V poslední době se věnuje pedagogické činnosti (pedagogická fakulta Praha, fotografická škola Michael, FotoInstitut.cz).

Robert Vano
Robert Vano

Robert Vano je především světově uznávaný módní a reklamní fotograf. Fotografuje černobílé portréty a akty na klasický film a používá také už málo používanou techniku platinotypie. Spolupracuje se světovými značkami, vede workshopy „Daylight nude“. Nejraději fotografuje při denním světle.

Doc. Karel Cudlín
Doc. Karel Cudlín

Karel Cudlín je český fotograf, zabývající se dokumentární fotografií. Do povědomí veřejnosti se dostal především jako jeden z osobních fotografů prezidenta Václava Havla (v letech 1997–2003). Karel Cudlín byl osmnáctkrát oceněn ve fotografické soutěži Czech Press Photo. V současné době je vedoucím Ateliéru dokumentární tvorby Katedry fotografie na FAMU.

Helena Macenauerová
Helena Macenauerová

Zkušená fotografka Helena Macenauerová se věnuje především fotografii krajiny a lidí na cestách. Ve FotoInstitut.cz je akreditovanou osobou pro zkoušky rekvalifikačního studia Portrétní fotograf a Fotoreportér. V současné době vede většinu FotoExpedic s CK FotoAtlas zaměřených na krajinu, reportáž, zvířata jak po Evropě (Island, Helgoland, Toskánsko), tak do zemí vzdálených (Vietnam, Japonsko, Himálaj, Bhútán). Je spoluzakladatelkou webu FotoAparát.cz.

MgA. Jan Pohribný, QEP
MgA. Jan Pohribný, QEP

MgA. Jan Pohribný, QEP, je přední český fotograf a pedagog, president Asociace profesionálních fotografů ČR. Jeho fotografie, charakteristické přesahem do jiných médií, jsou zastoupeny v řadě významných sbírek doma a v zahraničí a byly představeny na více než 60 samostatných výstavách po celém světě. Vedle své umělecké, reklamní a ilustrační tvorby vede řadu mezinárodních workshopů a působí na několika školách doma a zejména ve Skandinávii. Je členem FotoFora Praha a Light Painting World Alliance. Je mj. autorem knih Kreativní světlo (2011) a Kreativní barva (2016).

Antonín Lavrenčík
Antonín Lavrenčík

Antonín Lavrenčík se úzce zaměřuje na žánr „portrétní fotografie“, kde je v poslední době velmi úspěšný. Pohyboval se řadu let i v oblasti SW společností. Od roku 2013 se věnuje fotografii na plný úvazek.

Pavel Krásenský
Pavel Krásenský

Více než 20 let se věnuje bezobratlým, za kterými jezdí po celém světě. Fotografuje především hmyz a zachycuje vzácné okamžiky z jeho života. Nejčastěji se před jeho objektivem objevují brouci, pavoukovci a blanokřídlí. Řadu let lektoruje fotografické kurzy Fotoinstitutu na Šumavě i makro workshopy v okolí Chomutova, kde žije.

Petr Bambousek
Petr Bambousek

Petra fascinuje příroda, má za sebou více než 30 expedic zejména do tropů. Jeho fotografie zaznamenaly úspěch i na mezinárodních soutěžích. V té nejprestižnější – Wildlife Photographer of the Year 2015 si do finálového kola porotci vybrali 12 jeho fotografií. Vydal DVD Fotografie zvířat a aktivně se zajímá i o zvukové projevy ptáků a jiných obyvatel přírody.

Milan Hospodka
Milan Hospodka

Milan Hospodka se o fotografii zajímá od dětství. Vyhrál opakovaně 1. místo v soutěži pro střední školy FotoAkademie.cz. Je redaktorem FotoAparát.cz, kde recenzuje fotografické publikace. Má velkou praxi s vedením letních táborů.

Petr Macenauer
Petr Macenauer

Petr Macenauer je lektorem kurzů FotoInstitut.cz. Zároveň je spoluorganizátorem fotoexpedic Japonsko a USA, kde uplatňuje své jazykové znalosti japonštiny a angličtiny.
Fotografii studoval na VOŠ MICHAEL a mezi jeho největší úspěch patří účast na Cannes Roger Hatchuel Academy, kde prezentoval svoji školu v oboru reklamní fotografie.
Více o něm naleznete na https://www.moderniportret.cz/

Jan Berghauer
Jan Berghauer

Profesionální fotograf, který se zaměřuje zejména na inscenovanou portrétní a reklamní fotografii. Své znalosti si rozšiřoval již za studií a především pak během své stáže v londýnské agentuře pod vedením fotografa Victora de Mello. Zde se také začal intenzivně zajímat o videotvorbu s využitím DSLR (se svým týmem se umístil na 1. místě v Young Creative Chevrolet – 2011 Art Contest). Svá studia na Fakultě umění a designu UJEP v ateliéru prof. Vojtěchovského zakončil v roce 2013 magisterským titulem. V současnosti se věnuje podvodní fotografii, postprodukci a je specialistou na značku Canon.

Jakub Súkeník
Jakub Súkeník

Jakub Súkeník je lektorem kurzů FotoInstitut.cz a šéfredaktorem FotoAparát.cz. Je autorem řady technických článků, recenzí a návodů, které zde můžete najít. Fotografování je i jeho největším koníčkem.

Antoan Pepelanov
Antoan Pepelanov

Antoan Pepelanov se věnuje fotografování hlavně černobílé fotografie a je mu blízká experimentální a konceptuální tvorba. Je mimo jiné i trojnásobným vítězem studentské soutěže Czech Student Photo. Jako kameraman natáčí reklamy, hudební videoklipy a reportáže. Také se zabývá obrazovou postprodukcí a střihem. V poslední době se věnuje teoreticky i prakticky novému trendu filmování pomocí digitální zrcadlovky.

Aleš Radikovský
Aleš Radikovský

Programátor, fotograf, absolvent ČVUT. Můžete ho znát i jako správce galerie na www.fotoaparat.cz. Fotografuje již od dětství, oblíbenými tématy jsou portrét, akt a horské scenérie, za kterými vyráží pravidelně do vysokých hor. Úpravám fotografií v Adobe Photoshop i Adobe Lightroom se věnuje detailně již více než 10 let.

Lucie Skotnicová
Lucie Skotnicová

Lucie Skotnicová začínala s analogovou zrcadlovkou ruské výroby v roce 1988 a od té doby již fotila na Nikon D200, pak na Canon 450D a skončila u Canon 5D Mark II. Fotí zejména portétní fotografii s převahou dětských portrétů, ale i rodinné fotografie a novorozence. Fotí převážně venku v přírodě a v domácím prostředí, zejména boudoir.

Jan Dobrovodský
Jan Dobrovodský

Fotografa a lektora kurzů ve FotoInstitut.cz Honzu Dobrovodského můžete znát také jako autora řady recenzí fotoaparátů a článků týkajících se úprav fotografií na www.fotoaparat.cz či přímo z jeho webu dobrovodsky.org

Petr Koritina
Petr Koritina

Fotograf a technický redaktor serveru FotoAparát.cz, vystudoval MFF UK a je lektorem workshopů FotoInstitut.cz. Svou tvorbu zaměřuje jak na recenze digitálních zrcadlovek, tak kompaktních či podvodních fotoaparátů.

Ing. Antonín Charvát
Ing. Antonín Charvát

Přednášky Antonína Charváta můžete znát z nejrůznějších výstav a veletrhů spojených s fotografií a grafikou – od Foto EXPA, Open air FOTO festivalu, Digifora až po Setkání fotografů. Přednáší také pro studenty na odborně zaměřených školách zejména v Praze, Písku, Brně a Bratislavě. Je ředitelem společnosti EIZO Europe GmbH o.s., která je výhradním distributorem profesionálních LCD monitorů značky EIZO.

  • Nejvíce se mi líbil pobyt na Šumavě (focení - Vydra a noční focení s dlouhým časem). Práce v ateliéru taky super. Přestal jsem fotit na automat. Manuální nastavení ještě úplně nedávám, ale priorita času a clony skvělé. Díky všem lektorům a celému Fotoinstitut.cz

  • Pochopila jsem více techniku, ve které jsem hodně tápala. Kurz mě hodně nakopl k dalšímu sebevzdělávání a hlavně…k focení!

  • Nejvíce se mi líbila lekce praktického focení portrétu v ateliéru. Kurz mě přinutil vyzkoušet si v praxi postupy nabyté v teorii. Kvalitní kurz, kvalitní lektoři, dobrá atmosféra.

  • Líbila se mi úroveň lektorů, kteří velmi profesionálně předávali informace, proto nelze jednoznačně určit, která lekce byla nejpřínosnější. Otevřelo mi to obzory, jak pohlížet na fotografování, že to není jen clona, čas,… Celý kurz hodnotím velmi kladně, budu ho doporučovat.

  • Tento kurz focení mi dal hodně coby úplnému začátečníkovi, kterému manuální režim focení, fotografická technika a grafické editory nic neříkaly. V mém případě vidím velký posun ve způsobu focení, i když vím, že mne čeká ještě hodně práce, abych byla se svou prací maximálně spokojena.

  • Kurz portrétu s Tondou Lavrenčíkem byl vážně skvělý, plný inspirativních tipů a zkušeností. Je více než zřejmé, že Tonda svému řemeslu doslova do detailu každého stínu rozumí. Po absolvování tohoto kurzu mnohem více chápete, jak je portrétování člověka opravdovým uměním...

  • Kurz zimní krajina pod vedením Andreje Macenauera byl pro mě velmi přínosný hned z několika důvodů. Dozvěděl jsem se o nových technikách krajinářské fotografie a zajímavých metodách postprocesingu. Pokud toužíte po krásných šumavských scenérií a zároveň pěkném víkendu stráveném v nádherném Domě fotografů, tak za sebe mohu jen doporučit!:-)

  • Workshop makrofotografie s Pavlem Krásenským byl pro mne obrovským přínosem. Pavel nám během víkendu ukázal spoustu vychytávek a zlepšováků z praxe. Konkrétní ukázky práce s hmyzem a pomoc s osvětlením malých objektů pro mne byl velice inspirativní...

  • Naučili jsme se lépe ovládat náš foťák. Zážitek pro mě bylo fotit portréty v profesionálním ateliéru a také východ slunce na Chalupské slati. Bylo taky hodně legrace.

  • Expedice s FotoInstitut.cz jsou excelentní. Byla jsem už několikrát, jsou to zážitky, se kterými budu umírat. Ve Skotsku je divoká příroda, často prší. Fotky akorát pro krajináře, tedy když bys psa nevyhnal. Organizace skvělá, fotky výborné.

Fotografie z kurzů